چرا ایران کمک های بین المللی را برای کمک به زلزله زدگان نمی پذیر - گلچین مطالب اینترنتی چرا ایران کمک های بین المللی را برای کمک به زلزله زدگان نمی پذیر - گلچین مطالب اینترنتی
X
تبلیغات
کالج کارآفرینی تیوان

گلچین مطالب اینترنتی

چرا ایران کمک های بین المللی را برای کمک به زلزله زدگان نمی پذیر

چرا ایران کمک های بین المللی را برای کمک به زلزله زدگان نمی پذیرد؟

حوادث - پس از وقوع زلزله در اهر و ورزقان، کشورهای همسایه و اروپایی ابراز همدردی کردند و آمادگی خود را برای ارسال کمک به آسیب دیدگان زلزله اعلام کردند. اما جمعیت هلال احمر و وزارت بهداشت اعلام کردند که این کمکها را نمی پذیرند.

زهرا تالانی: در حالی که جمعیت هلال احمر و صلیب سرخ کشور در حوادث غیر طبیعی کشورها کمک می کند و مثلا در همین زلزله وان که سال گذشته رخ داد کمک فراوانی کرد، این سوال پیش می اید که چرا ایران حاضر به پذیرش کمک از کشورهای خارجی نیست.در همین زمینه پویا حاجیان مدیر کل روابط عمومی جمعیت هلال احمر ایران می گوید:توان داخلی ما در حدی است که بتوانیم به مناطق آسیب دیده و زلزله زدگان کمک کنیم و تا کنون هم به خوبی به این مناطق رسیدگی کردیم.

گفت وگوی خبرآنلاین با مدیر کل روابط عمومی جمعیت هلال احمر ایران را می خوانید:


از روز شنبه که این زلزله اتفاق افتاده بسیاری از کشورها خواستار کمک برای امداد رسانی و رساندمن مواد غذایی بودند.چرا ایران این کمکها را نپذبرفت؟
بله. صلیب‌سرخ تایوان، صلیب‌سرخ سنگاپور، فدراسیون بین‌المللی جمعیت‌های هلال احمر و صلیب سرخ، دفتر یونیسف در تهران، دفتر پزشکان بدون مرز، صلیب‌سرخ آلمان، دفتر منطقه‌ای صلیب‌سرخ در نامه‌های جداگانه ضمن ابراز همدردی، آمادگی خود را برای ارسال کمک‌های امدادی به مناطق زلزله زده اعلام کردند. برخی کشورها مانند ترکیه، ارمنستان و آذربایجان هم اصرار به کمک رسانی در مناطق زلزله زده دارند اما با تشکر از همه آنها اعلام کردیم که هلال احمر نیازی به کمک‌های بین‌المللی ندارد چون جمعیت هلال احمر در پوشش امدادی مناطق زلزله‌زده، نیازی به کمک‌های بین‌المللی ندارد و توان داخلی ما در حدی است که بتوانیم به آسیب دیدگان کمک کنیم. ما حتی اعلام کردیدم که جمعیت هلال احمر هیچ برنامه‌ای برای دریافت کمک‌های غیرنقدی مردم ندارد.


این موضوع به روابط دولتها ارتباطی ندارد؟
نه.ما امروز به خاطر اصرارها پذیرفتیم که هلال احمر ترکیه کمکهای خود را ارسال کند، اما این کمکها زیاد نیست و فقط به خاطر ابراز همدردی با ماست چون در زلزله وان به ترکیه خیلی کمک کردیم،اما خوشبختانه الان نیازی به کمکهای خارجی از هیچ کشوری نداریم.


حتی اینکه کمکهای کشور آمریکا هم نپذیرفتید به خاطر مسائل سیاسی نبوده است؟صلیب سرخ و هلال احمر کشورها با هم در ارتباط هستند نه دولتها. همیشه در حوادث غیر طبیعی صلیب سرخ و هلال احمر کشورها هستند که کمک می کنند.اما ما تا الان هیچ درخواستی از صلیب سرخ و هلال احمر کشور آمریکا نداشتیم.


اگر این درخواست بشود شما قبول می کنید؟چون در زلزله بم هم کمک کردند؟
ما اعلام کردیم نیاز به کمک هیچ کشوری نداریم و این استثتا ندارد.

 

شما اعلام می کنید توان رسیدگی به زلزله زدگان و مناطق آسیب دیده را دارید،اما مردم آنجا از وضعیت بد رسیدگی شکایت دارند و نمایندگان مجلس هم امروز به این وضعیت اعتراض کردند؟

روند امدادرسانی در حال انجام است و البته قبول داریم که ضعف های هم وجود دارد ،اما روند کمک رسانی به این صورت است که که از مناطق آسیب دیده ارزیابی صورت گرفته و میزان خسارت درصد بندی و نیاز بندی  شده است و براساس این ارزیابی کمک رسانی اولویت بندی شده است البته تاکید می کنم که کمک رسانی هنوز ادامه دارد و هنوز به اسکان و تغذیه آسیب دیدگان ادامه دارد .البته تا به حال50417 نفر اسکان داده شدند و ده هزار و 400 چادر هم توزیع شده است.منبع :http://www.khabaronline.ir/detail/235796/society/events